Iš gamtos išmokta mankštos sistema buria norinčius gyventi sveikiau

Žurnalistė Kristina Apulskytė.
"Žalias kelias" 2011 m. lapkritis

Buvęs statybos darbų vykdytojas Česlovas Jakovičius (Česlav Jakovič) visiškai pakeitė savo gyvenimo budą. Vyras atsisakė alkoholio vartojimo, neberūko, kasdien mankštinasi ir buria žmones, norinčius pakeisti savo mąstyseną bei pereiti prie sveikos gyvensenos, palaikančios harmoniją tarp žmogaus ir gamtos. Du kartus per savaitę Vilniuje Česlovas suburia norinčius išmokti "Belojar" sistemos mankštos metodikos.

Kur ir kaip atsirado Beloyar mankštos sistema?

Šios gydimo technologijos išradėjas - Stanislavas Žukovas, buvęs atominių reaktorių gamyklos elektrikas. „Belojar" metodą jis sukurė dėl sveikatos problemų, sukeltų gamykloje gavus per didelį kenksmingų spindulių kiekį. Daktarų jis buvo įspėtas apie gresiančią mirtį, tačiau dirbdamas statybose jis pastebėjo, kad finizins krūvis ženkliai gerinajo savijautą. „Belojar" atestatą prieš trejus metus gavau iš paties S. Žukovo rankų. Nuo tos dienos ne tik aktyviai domiuosi šia netradicine metodika, bet ir jos mokau visus norinčius. Atliekant šią mankštą dirba visi kūno raumenys, kurie savo ruožtu stiprina ir visą žmogaus nervų sistemą. Mankštos pratimų krūvis tenka visam kūnui: pradedant kaklu ir baigiant kojų pirštų galiukais.

Savo straipsnyje minėjote, kad „Belojar" sistema padeda žmonėms, kuriems diagnozuota skoliozė ir tarpslankstelinės išvaržos. Norite pasakyti, kad ši terapija padeda išvengti stuburo išvaržos operacijos ir gydo skoliozę?

Taip. Skoliozės atveju žmogus tempimosi pratimais tikrai gali ne tik pagerinti savo laikyseną, bet ir atstatyti stuburą į taisyklingą padėtį. Tarpslankstelinės išvaržos atveju specialus mankštos pratimai sustiprina nugaros raumenis, o išvarža sunyksta, kol galiausiai būna suardoma ir pašalinama iš organizmo.

Kokio amžiaus grupei skirti šie stuburo ligoms įveikti skirti pratimai?

Ši netradicinė gydimo metodika tinka visų amžių grupės atstovams: pradedant kūdikiais, kuriuos su savimi atsineša pačios mamos, baigiant pagyvenusiais, bet gerai besijausti norinčiais žmonėmis.

Minėjote, kad ši mankšta grąžina natūralu visų sąnarių funkcionalumą ir padėtį. Tai reiškia, kad ši metodika efektyvi tiek aktyviai sportuojančiam jaunimui, tiek pagyvenusio amžiaus žmonėms?

Taip. Fiziškai aktyviam jaunimui šios mankštos rezultatai pasiekiami kur kas greičiau. Taip yra todėl, kad prie nuolatinio fizinio krūvio pripratę kuno raumenys organizmo maitinami dvigubai geriau ir sparčiau. Nepaisant to, „Belojar" metodika domisi ir į garbingą amžių įkopę žmonės. Vyriausiai jų - virš septyniasdešimt.

Kuo šis mankštos metodas panašus ar skiriasi nuo tokių fizinio aktyvumo ir atsipalaidavimo užsiėmimų kaip joga ir meditacija?

Skirtingai nei joga ar meditacija, „Belojar" metodas žmogaus kuną veikia ne per smegenis, o per raumenis. Tokiu būdu norimi rezultatai pasiekiami kur kas greičiau ir efektyviau. Greičiau po kūną varinėjamas kraujas maitina nervų sistemą, o ši savo ruožtu suteikia daugiau energijos bei gerina žmogaus biolauką. Visa tai gerina savijautą, o gerai besijaučiantis, atsipalaidavęs žmogus greičiau atsipalaiduoja psichiškai ir emociškai.

O kas Jus patį paskatino imtis šios veiklos? Kuo ji susijusi su ekologiniu judėjimu?

Mano gyvenimo kredo: kai sveikas žmogus, sveika ir gamta. Sveikai mai¬tintis žmogų skatina jo pasąmonė, atsakinga už sklandžią organizmo veiklą. Juk būtent tai ir yra viena svarbiausių ekologiško gyvenimo budo priežasčių.

Kodėl nusprendėte tapti „žaliuoju" Lietuvos piliečiu ir kuo manote galintis prisidėti prie ekologiško gyvenimo būdo sekėjų veiklos ir tikslų?

Aš įsitikinęs, kad be sveikatos nėra ir ekologijos. Jaučiu norą padėti ne tik sau, bet ir kitiems žmonėms. Norisi, kad jie geriau jaustųsi ir būtų sveikesni. Man taip pat priimtinos ir „žaliųjų" gyvenimo būdas ir jo idėjos.